Spastik (Serebral Palcy)

Spastik (Serebral Palcy) Çocuğu Olan Ailelere Öneriler

Serebral Palcy’nin (SP) literatürde birçok tanımı vardır. Ancak çok genel anlamıyla bir tanım yapacak olursak, doğum öncesi, doğum sırasında ya da doğum sonrası herhangi bir nedenle beynin hasar görmesi sonucu oluşan bedensel ve bazı durumlarda zihinsel bir bozukluktur.

SP (Serebral Palcy), adale bozukluğu, anormal vücut duruşu ve bozuk hareket görünümüyle karşımıza çıkar.

Serebral Palcy, gelişimsel bir bozukluktur. Beden işlevlerindeki bozukluğun yanı sıra, duyu bozukluğu, gözde kayma, titreme gibi bozukluklar, zeka geriliği, davranış bozuklukları, öğrenme güçlükleri, dil-konuşma bozuklukları ve ağız-diş problemleri de görülebilir. Beyinde kol-bacakların tam kullanımı, yürüme, yemek yeme, merdiven çıkma gibi günlük yaşamı sürdürmeye yarayan hareket yeteneğini sağlayan bölge, yaklaşık 7-8 yaşlarında gelişimini tamamlar. Hamilelik döneminin başlangıcından 7-8 yaşlarına kadar beyinde oluşabilecek herhangi bir problem bu bölgenin işlev bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Ortaya çıkan tablo ise ‘Serebral Palcy’ olarak adlandırılır. Serebral Palcy’de beyin hasarı ilerleyici değildir. Fakat ortaya çıkan sorun, ömür boyu devam eder. Spastiklik, en genel anlamda kas sertliği ya da harekete direnç olarak tanımlanabilir. Kasların normal yapısındaki değişiklik ve sertlik, hareketlerin de etkilenmesine ve zor yapılmasına neden olur. Aşırı spastiklik zamanla iskelet yapısı üzerinde bozukluklara ve duruş bozukluklarına yol açar. Bunun yanı sıra oturma, elleri kullanma, yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri de olumsuz yönde etkiler.

 

 

SP (Serebral Palcy)’nin habercisi olabilecek erken belirtiler şunlardır:

 

1 aylık bebekte; sürekli ağlama, emme bozukluğu, ısrarlı ve sürekli kusma, çevresinden gelen uyarılara cevap vermeme, havale.

 

2 aylık bebekte; yukarıdakilere ek olarak refleks kaybı, kaslarda aşırı sertlik ya da gevşeklik.

 

3 aylık bebekte; gözde kayma, titreme, bebeğin sırtüstü, baş ve topuklar üzerinde yay gibi sert bir şekilde durması, gülmeme, annenin yüzüne bakmama.

 

4 aylık bebekte; baş kontrolünün olmaması, gözde odaklaşmanın sağlanamaması, elin ya da ellerin beş parmak içte kalacak şekilde yumruk halinde tutulması, kaybolması gereken reflekslerin devam etmesi.

 

8 aylık bebekte; dönme ve oturma aktivitelerinin olmaması, el-göz koordinasyonunun olmaması, tekme atarken iki bacağın da itilmesi, bebeğin bacaklarını uzatarak oturduğu pozisyonda vücudunun öne eğilmesi, bacakların birbiri üzerine binmesi.

 

10 aylık bebekte; emeklememe ya da her iki ayağın birden çekilerek, sıçrar tarzda emekleme, ayağa kalkmada zorluk, ismi ile çağrılınca tepki vermeme, ağızdan salya akması, verilen yiyeceği ağzına almama ya da ağzına götürememe.

 

1 yaşındaki bebekte; tutunarak yürüyememe, parmak ucuna basarak yürüme gibi belirtiler gözlendiği durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır.

 

 

SP (SEREBRAL PALCY)’Lİ ÇOCUĞUN REHABİLİTASYONU

 

Serebral Palcy (SP)’li çocukta birçok sorun bir araya gelerek aile ve çocuk için yaşamı güçleştirir. Bu nedenle problemlerin iyi bir şekilde tanımlanması çok önemlidir. Ancak bilimsel ve bilinçli yaklaşım, Serebral Palcy ’li çocuğun daha bağımsız bir yaşama kavuşmasını sağlayabilir.

 

Serebral Palcy ’li çocuklarda görülen problemlerin en aza indirilmesi ve onların topluma kazandırılması çok yönlü bir rehabilitasyon programıyla sağlanabilir. Ailenin eğitiminden, çocuğun fiziksel çevresinin düzenlenmesine kadar bir dizi sorun hesaba katılmak ve rehabilitasyonun alanı içine dahil edilmek zorundadır.

 

 

BU ÇERÇEVEDE REHABİLİTASYONDA AMAÇ;

 

- Çocuklarda görülen hareket bozukluklarını en aza indirmek

 

- Oluşabilecek kas-iskelet sistemi bozukluklarını önlemek, duruş bozukluklarının oluşmasını engellemek

 

- Günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız davranabilmeyi sağlamak

 

- Yardımcı araç, gereç ve cihazları belirlemek

 

- Eğer SP (Serebral Palcy) tablosuna eşlik eden görme, işitme, konuşma ve zekâ problemleri varsa bunların en aza indirilmesini sağlamak

 

- Aile eğitimi vermek ve Serebral Palcy ’li çocuğun eğitimi konusunda aileye yol göstermek

 

- Serebral Palcy’li çocuğun yaşayacağı mekanların düzenlemesini yapmak

 

Bilinmesi gereken en önemli nokta, Serebral Palcy tedavi ve rehabilitasyonunun çok uzun bir süreç olduğudur. Bebeğin büyümesine paralel olarak rehabilitasyon uygulamaları da devam eder. Rehabilitasyon, çocuk bağımsız ya da en az bağımlılıkla yaşama yetisini kazanana kadar devam etmelidir. Diğer çocuklar gibi SP’li çocukların da birçok ihtiyacı vardır. Ayrıca çoğu Serebral Palcy ’li çocuk, diğer çocuklar gibi gelişebilir. SP (Serebral Palcy) fiziksel bir özürdür. Zeka yetersizliği, görme, konuşma, işitme ve algı bozuklukları fiziksel özre eşlik etse de ilerleyici değildir. Bilinçli bir yaklaşım ve etkili rehabilitasyonla yetersizlikleri en aza indirmek mümkündür. Rehabilitasyon sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

 

- Egzersizler aile tarafından öğrenilmeli ve evde tekrar edilmelidir.

 

- Egzersizler çok uzun ve sıkıcı olmamalıdır. Oyun aktiviteleri ile birleştirilerek yaptırılmalıdır.

 

- Serebral Palcy ’li çocuklarda zihinsel ve duyusal engeller yüzünden genellikle yetersiz olan iletişim kurma yeteneğini arttırmak için sesli ve renkli oyuncaklar ya da objeler kullanılmalıdır.

 

- Serebral Palcy ’li çocuğun kontrolü en az üç ay aralıklarla, pediatrik nörolog, pediatrist, gerekirse ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarındaki hekimler, fizyoterapist, iş-meşguliyet terapisti, odyolog, çocuk gelişim uzmanı ve psikolog tarafından yapılmalıdır.

 

- Normal çocuk gelişimi izlenerek, Serebral Palcy’li çocuğun bu gelişimi yakalaması için ailenin çaba göstermesi gerekir. Ancak SP’li bir çocuğun sınırlılıkları iyi bilinmeli, normal bir çocukla kıyaslanmamalıdır.

 

- SP’li çocuklarda erken yaşlardan başlayarak dil ve sosyal gelişim üzerinde durulmalıdır.

 

- SP’li bebeklerin taşınması, terapistin gösterdiği şekilde destekli ve çevre iletişimini sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

 

- Oturma, emekleme, ayakta durma gibi motor gelişim aşamaları terapistin uygun gördüğü zamanlarda başlatılmalıdır.

 

- SP’li çocuğun beslenmesi sırasında uygun oturma cihazları ve destekli sandalye kullanılmalıdır.

 

- SP’li çocuğun etkilenme tipine göre beslenme şekli ve tipi de değişir. Bu konuda bir diyetisyenden bilgi alınmalıdır. Beslenme sürece sıvı yiyeceklerden katı yiyeceklere doğru ilerlemeli, beslenme pozisyonları terapistten uygulamalı olarak öğrenilmelidir.

 

- SP’li çocuk mümkün olduğunca uygun bir kaşık ile beslenmelidir. Okul çağına gelen çocuklar fiziksel özürlerine rağmen, özel bir eğitim kurumunda eğitime başlatılmalıdır.

 

- Zekâ problemi, algılama problemi olan çocukların eğitimi için özel eğitim uzmanlarının yardımı şarttır.

 

- Yürümeye başlayacak SP’li çocuklarda ayakkabı ve gerekiyorsa yürüme cihazının tipine karar vermek önemlidir. Bu seçim, fizyoterapist kontrolünde yapılmalıdır.

 

- SP’li çocuklarda değişik psikolojik bozukluklar oluşabilir. Aile ve çevreyle uyumda zorlanan çocuklar için psikologlardan yardım alınmalıdır.

 

- SP’li çocukların evde sürekli bakıcı ya da ebeveynlerle kalmaları doğru değildir. Normal çocuklarla da iletişim kurabilecekleri ortamlar oluşturulmalıdır. SP’li çocuklar aşırı koruma altına alınmamalı ve yapabilecekleri aktivitelere fırsat tanınmalıdır.

 

 

 

Beyin Felçli Çocukları Olan Ailelere Öneriler

 

Çocuğunuza bazı şeyleri kendi başına yapabilmesi konusunda güven vermeniz ve onu desteklemeniz çok önemlidir. Toplumumuz bu çocuklara genellikle meraklı, acıyan, tedirgin edici bazen de hoşnutsuz ve korku dolu bir gözle bakar. Bu tepkilerden uzaklaşmak için çocuğunuzu daha kısıtlı çevrelerde tutmak zorunda kalabilirsiniz. Ortada utanılacak bir durum yoktur. Toplumun bu tür tepkilerine karşı güçlü olmalısınız, çünkü kısıtlı sosyal çevrede kalan çocuklar yeterli sosyal uyaran almadıkları için sosyal ve duygusal gelişim açısından zayıf kalırlar. Bu etkiyi en aza indirgemek için, mümkün olduğunca normal yaşamınıza devam etmeye çalışmalısınız. Çocuğunuzun spastik olup olmadığını gösteren bazı belirtiler vardır:

 

- Bebekte aşırı kusma ve kilo kaybı varsa

 

- Anne sütü emmiyorsa

 

- Tek tarafa dönük veya kasılarak uyuyorsa

 

- Sık havale geçiriyorsa

 

- Vücudunda aşırı kasılmalar oluyorsa

 

- İlerlemiş yaşına rağmen başını tutamıyorsa çocuğunuzu doktora göstermeniz gerekir. Erken müdahale, fizik tedavi ve cerrahi tedavi ile spastik çocuklarda olumlu netice alınması mümkündür.


 

 

 

Okunma 514 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Lütfen Yorumlarınızın Küfür ve Hakaret İçerikli olmamasına ve Yasalar İle Ahlak Kurallarına Uygun Olmasına Özen Gösterin!

Today 5 Yesterday 3 Week 109 Month 181 All 10796

Currently are 10 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Beğen, Paylaş ve Takip Et