Engelli mi? Engellenmiş mi?

Engellilik durumu, kişinin bir takım yetilerinin bir kısmını ya da tamamını kullanamamasından doğan, erişilebilirlik ihtiyaçlarına sosyal ve fiziksel alanlardaki toplumsal ve yasal, yargı ile düzenlemelerin cevap verememesi nedeniyle ortaya çıkmış bir durum ve aslında bir engellenmişlik halidir.

Mevcut durumdaki erişilemezliği bir engel yapan şeyin sadece ve aslen engelli denen kişinin zihinsel, duyusal ve yapısal bazı organlarındaki eksiklikten değil, toplumdaki düzenlemelerden kaynaklanan bariyerler olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Normal insanların tümü sporcular kadar yüksekten atlayamayabilir. Asıl olan yüksekteki yerlerden herkesin inebileceği merdiven ve uygun eğimli rampalar yapmakta yatar. Bu nedenle de Engellilik Durumunun aslında toplumdaki toplumsal ve yasal yargılar ile düzenlemeler nedeniyle bir engellenmişlik olduğu düşünülmelidir.

Engelli mi? Yoksa Engellenmiş mi?

Engelli bireyler ve gruplar için engelli ye da engeli olmayan tüm insanların kafalarındaki ön yargıların değişmesi, bu duruma uygun yasal düzenlemeler yapılarak insanlar için yapılan tüm çalışma ve uygulamalarda herkesin ihtiyaçlarının doğru şekilde dikkate alınması halinde Engellilik durumunun bir engel olmaktan çıkacağı ve bir engellinin de toplumun diğer fertleriyle her konuda eşit bir biçimde yaşamını sürdürebileceği görülecektir.

Amaç ve çaba gerek toplumu gerekse engellileri bilinçlendirerek her konuda fırsat eşitliğine dayalı arada duvarların, yalıtımın ve suiistimalin olmadığı bir yaşam sağlayarak bu engellenmişlik halini ortadan kaldırmak için olmalıdır.

Engellilere yönelik Engelsiz Yaşam için ne ayrı parklar, ne ayrı okullar ne de ayrı köyler yapmak gerekir. Engellilerin istediği toplumda var olan düzenlemelerin engellilerin erişimine ve kullanımına uygun hale getirilmesidir. Engelli grupları toplumdan soyutlayıcı tüm düzenlemelerin aslında pozitif değil negatif ayrımcılıktan başka bir şey olmadığına inanmalı ve toplumu buna inandırmalıdır.

Bunun için önce düşünüp hayal etmeli, en imkânsız olanakların bile hayal edilmeye başlandığında mümkün hale gelebileceği düşünülerek hayaller kurmalı ve bu hayallerin peşinden ayrılmadan bu düşünceleri bilimsel temeller doğrultusunda hayata geçirme olanaklarını araştırarak uygun projeler düşünüp bunları olgunlaştırmalı bunların gerçekleştirilmesi yönünde çaba gösterilmelidir. Hayal etmeyi bırakmamak gerekir. Çünkü hayalin bittiği yerde umutta biter.

Bunun yanı sıra engelli insanların da kendi görme ya da başka engellerini kullanarak toplumu maddi ve manevi anlamda sömürmesine ve suiistimal etmesine de şiddetle karşı çıkıp engel olunmalıdır. Bu tür sömürüler başta engelli birey ve gruplar ile topluma karşı yapılmış büyük bir haksızlık ve karalama olarak algılanmalıdır.

Çünkü toplumu suiistimal edici her türlü fiil engellilik durumunu topluma bir acizlik hali gibi sunar ve bu nedenle de engellilik durumunu suiistimal etmekten başka bir işe yaramayan ve bu durumdan yararlanmaya çalışan kötü niyetli sömürücülere kişisel çıkarlar elde edilen her tür ve çeşitte duygu sömürüsüne dayanan organizasyonlar hızla türemeye başlar.

Bu tür durum ve organizasyonlarla ortaya çıkarak engellilerin de bu kişiler aracılığı ile toplum tarafından çeşitli vesilelerle sömürülmesine destek olmak yerine toplum olarak şiddetle karşı çıkılmalı ve bu tür girişimler her fırsatta kınanarak toplumda doğru davranış için yeterli algı oluşturulmalıdır.

Sonuç olarak asıl mücadele edilecek noktaların başlarında ayrımcılık ve suiistimal olduğunu düşünerek temelde engelli bireyler ile tüm engel gruplarına karşı yapılan soyutlayıcı ve ayrımcı uygulamalara, aynı zamanda da hem engellenmiş insanların hem de toplumun her ne sebeple olursa olsun suiistimal edilmesine karşı her türlü farkındalık çalışmaları ile çaba gösterilmelidir.

Asıl olan engellilerin yaşadığı toplum içinde kendi kendine ayakta durabilmesini, toplumun diğer bireyleriyle birlikte hareket edebilmesini ve toplum ile kaynaşarak yaşamını toplum ile birlikte ortak paydalar içinde sürdürebilmesini sağlamaktır.

Engellilerin toplumla engellenmişliğinden kurtulmuş bir biçimde kaynaşmasını sağlamak ve engellilerin kendi kafalarında yaşadıkları, yaşattıkları ya da onlara toplum tarafından dayatılan engel ve engellenmişliği ortadan kaldırmak amacıyla, toplum ile engellileri bilinçlendirici ve fırsat eşitliğini arttıran bilimsel temelli araştırmalar yapmak, yapılmasını desteklemek, projeler hazırlamak ve bu projelerin uygulanmasını sonuna kadar takip etmek gerekir.

Dünyada engelliler alanındaki tüm gelişmeler günü gününe takip ederek dünyada uygulanan ve ülkemizde gerçekleştirilebilecek çalışmalar ve projeler geliştirip organize edilmeli ve gerekli uyarlamalar yapılarak uygulanması için çaba gösterilmelidir.

Engellilerin en önemli ihtiyaçlarından biri olan istihdamın sağlanabilmesi için engellilere gerekli eğitimlerin verilmesi yanında engelliler için gerekli şartlar sağlandığında ne tip işler yapabilecekleri tüm işverenlere anlatılmalı ve gerekli tanıtımlar yapılmalıdır.

Toplumun engelli olan ya da olmayan her katmanını bilinçlendirecek farkındalık çalışmaları yapılmalıdır.

Örneğin süper marketler, lokantalar ve sinemalar gibi alanlardaki personelin bir engelliye onu rencide etmeden ve onu izole etmeden nasıl davranabileceği konusunda bilgilendirilmesi, engelli çocukların velilerinin ve öğretmenlerinin engelli çocuklar ile sınıf ve okuldaki diğer çocukların olası sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgilendirilmesi, sınıf ve okuldaki diğer çocukların da engelliler hakkında yeterli olacak şekilde bilgilendirilmesi gibi farkındalık çalışmaları yapılabilir.

Bu çalışmalar sırasında bütün engelli kuruluşları olanaklarını birleştirmeli ve işbirliği yapmalıdır. Bu tür çalışmaları yapabilecek, maddi kaygılarla hareket etmeyen, sınırları hayal gücüne dayanan projeler hazırlama ve bu projelerin uygulanabilmesi için her türlü çabayı harcama yetisine sahip gruplar oluşturmalıdır.

Engellilik durumunu toplumda engel yapan faktörlerin nasıl somut bir şekilde aşılabileceğini araştıracak sorgulayacak ve bunula ilgili projeler geliştirecek, hazırlanan projelerin topluma sunumu ve uygulanabilmesi yönündeki adımları atacak ve projelerin uygulanabilmesi için gerekli yurt içi ve yurt dışı bağlantıları sağlamak için çaba gösterebilecek bu gruplar toplumun ve yönetimlerin her kademesi tarafından desteklenmelidir.

Her İnsan Bir Engelli Adayıdır sözünden yola çıkarak toplumun her kesiminden uygun olan herkesin bu çalışmalara katılması ve katkı sağlaması gerekir.

Bunu biraz düşünüp davranış biçimlerimizde bu yönde düzenlemeler yapmalıyız.

Toplumun engelli olmayan bireyleri olarak bu gün için geçerli olup yarına hiçbir garantisi olmayan iyilik halimizin olur da bir gün kesintiye uğraması halinde bu tür çalışma ve düzenlemelerin birileri tarafından yapılmasını beklemek yerine bizzat tarafımızca gerçekleştirilerek gerekli hazırlığın yapılması esastır.

Bunu biraz düşünmek gereğini tekrar hatırlatırken, herkese hep birlikte engelsiz ya da engellenmemiş bir yaşam diliyoruz.

Sevgi ve saygı ile…

Sedat Celil Bullalıoğlu

Dikili Engelliler Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

Giriş Yap/Kayıt Ol

Duyurular

« »

Engelsiz Yaşam İçin

Son Etkinlikler

No events

Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok İyi - 0%
İyi - 0%
İdare Eder - 0%
Kötü - 0%
Çok Kötü - 0%

Total votes: 0
The voting for this poll has ended on: April 30, 2015

Etkinlik Takvimi

September 2019
M T W T F S S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
October 2019
M T W T F S S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Izmir
Yüksek Düşük

Haberler

Engelli Çocuğu Olan Aileler İçin Öneriler

Engelli Çocuklar

08 April 2015
Engelli Çocuklar

Engelli Çocuğu Olan Ailelere...

Ortopedik Engelli

08 April 2015
Ortopedik Engelli

Ortopedik Engelli Çocuğu Olan...

Görme Engelli

08 April 2015
Görme Engelli

Görme Engelli Çocuğu Olan...

İşitme Engelli

08 April 2015
İşitme Engelli

İşitme Engelli Çocuğu Olan...

Kas Gelişimi...

08 April 2015
Kas Gelişimi Yetersiz

Kas Gelişimi Yetersiz Çocuğu...

Spastik (Serebral...

08 April 2015
Spastik (Serebral Palcy)

Spastik (Serebral Palcy) Çocuğu...

Projelerimiz

Dikili Hakkında

İzmir ili Dikili ilçesi Ege denizi kıyısında, Balıkesir ili Ayvalık ilçesine, İzmir’ in Bergama ve Aliağa ilçelerine komşu, Midilli Adası karşısında yer almaktadır.

KGM verilerine göre Dikili İlçesi karayolu ile İzmir’e 105 km, Aliağa’ya 60 km, Menemen'e 84 km, Bergama’ya 30 km, Kınık’a 46 km, Ayvalık’a 37 km, Altınova’ya 25 km ve Foça'ya 105 km uzaklıktadır.

Yine KGM verilerine göre Dikili-Balıkesir Merkez: 138 km, Dikili-Bursa Merkez: 296 km, Dikili-Yalova Merkez: 356 km, Dikili-Manisa Merkez: 123 km, Dikili-Çanakkale Merkez: 220 km Dikili-İstanbul Merkez: 518 km Dikili-Ankara Merkez: 691 km, Dikili-Antalya Merkez: 567 km uzaklıktadır.

Deniz yolu ile İzmir’e 66 mil, İstanbul’a 228 mil ve Midilli’ye 18 mil uzaklıkta yer almaktadır.

İlçenin Yüzölçümü: 541 km2, denizden yüksekliği (Rakımı): 2 metredir.

Dikili ilçesindeki Dikili Plajı uzunluğu 20 Km, Çandarlı Plajı uzunluğu 22 Km dir ve kumsaldır.

Dikili de ilçe merkezinde Salı günleri Pazar kurulmaktadır. Üzeri kapalı şekilde hem kıyafet hem de meyve-sebze pazarı şeklinde farklı yerlerde açılmaktadır.

Today 5 Yesterday 3 Week 109 Month 181 All 10796

Currently are 17 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Beğen, Paylaş ve Takip Et